Mobilní aplikace

Logo mobilní aplikacegoogle-play-downloadapp-store-download

Anketa

V roce 2019 už máme něco za sebou. Která akce vás nejvíce oslovila?

Celkem hlasů:
212
Hlasování začalo:
7. 3. 2019
Hlasování končí:
neomezeno

Hlasujte kliknutím na jednu z možností

Začíná plesová sezóna. Na kterou akci se nejvíce těšíte?

Celkem hlasů:
412
Hlasování začalo:
3. 1. 2019
Hlasování končí:
neomezeno

Hlasujte kliknutím na jednu z možností

Chcete, abychom i letos připravili kalendář obce Horní Němčí pro rok 2019?

Celkem hlasů:
48
Hlasování začalo:
15. 10. 2018
Hlasování končí:
neomezeno

Hlasujte kliknutím na jednu z možností

Líbil se vám letošní program Hodů s právem?

Celkem hlasů:
48
Hlasování začalo:
2. 7. 2018
Hlasování končí:
neomezeno

Hlasujte kliknutím na jednu z možností

Návštěvnost

Návštěvnost:

ONLINE: 1
DNES: 533
TÝDEN: 2605
CELKEM: 497489

Navigace

Odeslat stránku e-mailem

Obsah

Lidové stavby známé neznámé. Zlínský kraj – Uherskohradišťsko II

Typ: ostatní
Lidové stavby známé neznámé. Zlínský kraj – Uherskohradišťsko II 1Lidové stavby známé neznámé. Zlínský kraj – Uherskohradišťsko II.

Na přelomu roku 2017 a 2018 vydalo Slovácké muzeum v Uherském Hradišti a Zlínský kraj publikaci Lidové stavby známe neznámé. Zlínský kraj – Uherskohradišťsko II., která je druhým rozšířeným a aktualizovaným vydáním předchozí verze, vydané v roce 2008. Z výsledků průzkumů vyplynula povinnost předat získané výsledky veřejnosti, především však představitelům obce, starostům, stavebním úřadům a vlastníkům ve snaze zabránit ztrátám kulturních hodnot. Spolu s popisem stavu a návrhy na záchranu nejhodnotnějších, ale často i ohrožených staveb, byly přiloženy fotografie získané při celoplošném průzkumu v obcích okresů Zlínského kraje.

Cílem výzkumů a z nich vycházejících publikací je upozornit všechny zainteresované subjekty, především obecní úřady a majitele nemovitostí, na hodnoty dochovaných objektů tradičního lidového stavitelství. Odborné instituce zabývající se tradiční lidovou kulturou si velmi dobře uvědomují potřebu zachovat hodnotné objekty původního vesnického stavitelství pro budoucí generace a pro udržení charakteristického rázu místních sídel. Publikace, včetně předkládaného druhého vydání, si kladou za cíl na kvality těchto staveb upozornit, podnítit a motivovat tak k jejich záchraně a péči o ně. Jejich počet se však velmi rychle snižuje, lidové stavby mizí z vesnických sídel doslova ze dne na den. Vedle prohlášených památek lidového stavitelství se nacházejí další významné doklady vývoje místní stavební kultury dosud nepovšimnuté a málo známé, mnohdy ale mimořádných architektonických hodnot. Mimořádně významným počinem Rady Zlínského kraje a odboru kultury a památkové péče Zlínského kraje se v této oblasti stalo vyhlášení soutěže Lidová stavba Zlínského kraje. Možnosti financování oprav a údržby tradičních památek mohou nabídnout také různé dotační tituly. Mimořádně významným počinem Rady Zlínského kraje a odboru kultury a památkové péče Zlínského kraje se v této oblasti stalo vyhlášení soutěže Lidová stavba Zlínského kraje.

Zájem zainteresované veřejnosti vedl Slovácké muzeum k přípravě a vydání druhého aktualizovaného vydání publikace Lidové stavby známé neznámé. Zlínský kraj – Uherskohradišťsko. Předcházel mu prostřednictvím daného týmu odborníků opakovaný výzkum ve všech obcích bývalého okresu Uherské Hradiště. Na území okresu Uherské Hradiště se potkává několik etnografických subregionů Slovácka, jejichž charakteristické znaky tradiční lidové kultury se projevují také v lidovém stavitelství. Odlišnosti v něm jsou dány především místními podmínkami přírodními, geografickými, hospodářskými, sociálními i historickými, způsobem osídlení, vznikem sídel apod. Dosud zachovalé objekty původního stavitelství se často nachází ve špatném stavebně technickém stavu, pomalu chátrají. V některých obcích tento proces pokročil natolik, že se již tradiční stavby v podstatě nezachovaly. Ale jsou i lokality, kde se dosud zajímavých a hodnotných památek lidového stavitelství dochovalo poměrně hodně. Ve všech případech jsou opodstatněné důvody tyto objekty chránit a udržovat. Přispět k tomu má i předkládaná publikace, jež chce také připomenout skutečnost, že vesnické tradiční stavby patří k nejohroženějším dokladům historického vývoje venkova, a proto je třeba jejich existenci i záchraně věnovat mimořádnou pozornost. Soubor publikací Lidové stavby známé neznámé je ojedinělým počinem nejen v České republice, ale i na širším území. Věřme, že bude jedním z prostředků cíle „poznat a chránit“.

Publikace je k dispozici zájemcům o lidové stavitelství, odborným pracovníkům institucí, ale i široké veřejnosti. Mimo jiné publikace je bude přístupná v on-line podobě na webových stránkách Slováckého muzea.

Publikace je k dostání zdarma ve Slováckém muzeu v Uherském Hradišti a je zpřístupněna i v PDF formě na webových stránkách této instituce.

http://www.slovackemuzeum.cz/doc/1633/


Vytvořeno: 12. 3. 2018
Poslední aktualizace: 12. 3. 2018 08:54
Autor: Správce Webu